Научници го снимија моментот во кој коронавирусот инфицира клетка

Научници од најголемиот медицински истражувачки центар во Латинска Америка го снимија моментот кога коронавирусот инфицира клетка откако ја нападнал.

Експерти од бразилската Фондација Освалдо Круз ја направија оваа снимка додека го проучуваа размножувањето на вирусот SARS-Cov-2. Тимот детално ја сними постапката во која коронавирусот инфицира клетки, снимката е направена со помош на електронски микроскоп со можност за зголемување  до два милиони пати.

Сликите прикажуваат низа темни точки кои се вирусни честички од патогенот. На првата фотографија овие честички се обидуваат да влезат во цитоплазмата на клетката.

На втората фотографија може да се види моментот во кој SARS-CoV-2 го започнува процесот на инфекција.

На третата фотографија вирусните честички се во клетката.

Користените клетки не се човечки, наведуваат научниците во изјава, туку се работи за клетки изворно изолирани од животни во истражувачки лаборатории, пренесе британски Telegraph.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Read more

Гик

Microsoft заменува новинари со роботи

Читај повеќе

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе