Научници клонираа глувци од исушени и замрзнати клетки: Можеме да оживееме многу видови

Научниците успеаја да клонираат глувци од исушени и замрзнати клетки на кожа за првпат во историјата. Оваа постапка може да биде чекор напред во заживување на популациите на загрозените видови.

Тоа значи дека тие би можеле да складираат клетки од кожата на различни животни како еден вид осигурување во случај да им се заканува исчезнување. Имено, многу загрозени видови се парат со роднини, што го зголемува ризикот од вродени дефекти. Дополнително, губењето на генетската разновидност може да ги направи животните поранливи на многу други закани, како што се болестите.

Досега, научниците чуваа замрзнати клетки за клонирање во течен азот, што е скапо и ризично. Во случај да дојде до прекин на струја или да не се надополнува редовно течниот азот, клетките почнуваат да се раствораат и стануваат неупотребливи. Лиофилизирана (сушена и замрзната) сперма, исто така, може да се користи за создавање клонови, но не може да се добие од сите животни.

Може да се искористи за создавање женки кај загрозените видови каде што остануваат само мажјаци

„Ако можеме да ги зачуваме потребните клетки без течен азот користејќи технологија за сушење со замрзнување, тоа ќе овозможи евтино и безбедно складирање на генетски ресурси од целиот свет“, вели биологот Терухико Вакајама од Универзитетот Јаманаши во Јапонија, како што пренесува The Guardian.

„Земјите во развој ќе можат да складираат вредни генетски ресурси во своите земји. Исто така, оваа технологија може да се користи за создавање женки во оние загрозени видови каде што остануваат само мажјаци“, додаде тој.

Во новата студија, научниците ги замрзнаа исушените клетки од кожата од опашките на глувци и ги складираа до девет месеци пред да се обидат да создадат клонови од нив. Процесот на сушење со замрзнување ги уби клетките, но експертите открија дека сè уште можат да создадат клонирани ембриони со вметнување на мртвите клетки во денуклеираните јајца на глувчето.

Ембриони на глувци во рана фаза, познати како бластоциста, беа користени за да се создаде снабдување со матични клетки кои беа подложени на вториот круг на клонирање. Матичните клетки беа вметнати во енуклеираните јајца од глувчето, што доведе до ембриони кои сурогат глувците ги носеа до крај.

Пo pрвиот клониран глушец, наречен Дорами, следеле уште 74. За да тестираат дали клоновите се плодни, научниците помешале девет клонирани женки и три мажјаци со нормални глувци. Сите женки имаа легла.

Има еден недостаток - процесот е прилично неефикасен

Но, и покрај толку големото достигнување, процесот е прилично неефикасен. Имено, сушењето со замрзнување значително ја оштетило ДНК во клетките на кожата, а стапката на успех за создавање здрави женски и машки младенчиња била само 0,2 до 5,4%. Во некои клетки, Y-хромозомот бил изгубен, поради што од машки клетки биле создадени женски клетки.

„Ако истиот третман би можел да се спроведе кај загрозените видови каде што преживеале само мажјаците, би било можно да се создадат женки и да се зачува видот по природен пат“, наведуваат научниците.

Генетичарот Алена Панс од Универзитетот во Хертфордшир рече дека способноста за складирање на генетски материјал е исклучително важна за зачувување на видовите и нивната генетска разновидност. Но, таа додаде дека е уште поважно, ако сакаме долгорочно решение, да постигнеме дека клетките исушени со замрзнување можат да се чуваат на неодредено време.

Истражувањето Healthy cloned offspring derived from freeze-dried somatic cells беше објавено во Nature Communications.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Наука

Научници успеаја да ја создадат првата целосна мапа на човечкиот имунолошки систем

Read more

Нешто чудно се случува на океанското дно, биолозите не можат да откријат што

Read more

Дрон го сними моментот кога орка распарчува ајкула

Read more

Откриена чудна фаза на материјата која постои во две временски димензии

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе