Научници: ММР вакцината може да заштити од најтешките симптоми на COVID-19

Њујорк, 19 јуни 2020 (МИА) – Поголема доза вакцина против сипаници, заушки и рубеола (ММР) може да помогне во спречување на некои од најтешките симптоми на COVID-19, тврди тим научници од САД.

Вакцината ММР е позната како заштита на децата од повеќе инфекции, не само од тие три вируси, објави CNN. Исто така, постои теорија дека вакцината го зајакнува општиот имунитет, покрај „тренирање“ на телото да препознае специфични вируси.

Вакцината ММР содржи многу ослабени верзии на вирус на сипаници, заушки и рубеола со цел да се создаде имунитет без да се разболување. Бидејќи користи цели вируси, оваа вакцина стимулира имунолошки одговор како широк и го надминува производството на антитела, се наведува во соопштението на тимот на научници.

Клиничкото испитување на ММР кај популацијата со висок ризик може да биде превентивна мерка „со ниски ризици – висока награда“ за да се спасат животи за време на пандемија , велат научниците.

Тие напоменуваат дека не постои сериозен ризик да се даде вакцина на повеќе луѓе и тој пристап може да биде особено ефикасен за заштита на здравствените работници.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

11 август 1972, американската војска се повлекла од Виетнам

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more
Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Од утре стабилно, претежно сончево и сè потопло време

Read more

Здравје

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе