Научници направија леб и пиво со квасец стар 4.000 години

Тим научници составен од археолог, биолог и експерт за подготовка на јадења со квасец се здружија за да тестираат дали е употреблив квасецот пронајден во сад од Египет, стар 4.000 години.

Испадна дека квасецот може да хибернира бесконечно, бидејќи штом бил активиран повторно почнал да се размножува. Претходно, археологот Серена Лав од Универзитетот во Квинсленд, направи експеримент со квасец собран од предмети пронајдени во египетски гробници и користејќи рецепти пронајдени меѓу пергаменти со хиероглифи успеа да направи  неколку видови пиво.

Овој пат, таа се здружи со пекар кој успеа да испече леб направен од квасец стар 4.000 години, каков што јаделе древните Египќани. Шимус Блекли со помош од стари остатоци на тесто во садовите пронајдени во гробниците во Египет успеа да го активира квасецот и да испече леб. Првин успеал да го активира квасецот, а потоа со посебен вид брашно, добиен од житарки какви што користеле Египќаните, направил леб.

Членовите на тимот го вкусиле лебот и констатирале дека може да се јаде. Нивна следна мисија е да се утврди прецизната старост на употребениот квасец.

Експериментите и резултатите од истите се објавено во списанието Archaeology.

реклама

Наука

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

НАСА компонираше ѕвездена симфонија

Read more

Откриен нов рекорд на најниски температури во северната хемисфера

Read more

Што би се случило доколку Сонцето би било помало од Земјата?

Read more

Гик

Хакерски DDoS напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Читај повеќе
  • filter

Рендерите го открија изгледот и перформансите на Nokia 7.3 - што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Читај повеќе

Многу критики за новиот дизајн на Facebook - дали ви се допаѓа?

Читај повеќе

Google ги објави деталите за новите смартфони Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Читај повеќе

Wikipedia конечно добива нов дизајн, погледнете како ќе изгледа

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 видеоигри за Nintendo Switch

Читај повеќе
  • filter

LG претстави 3 нови смартфони, наскоро достапни и на европскиот пазар

Читај повеќе