Научници од Јапонија направија вештачка крв која одговара на сите крвни групи

Јапонските научници од медицинскиот сектор на Воената академија во Токорозава, направија вештачка крв која одговара на сите крвни групи.

Тие истакнуваат дека крвта може да биде складирана до година дена на собна температура.

Истражувачкиот тим тестовите ги направи на болни зајаци кои изгубиле големи количини на крв.

Истражувањето се покажа како успешно и сега се надеваат дека крвта ќе биде корисна и за болни луѓе.

Јапонските научници тврдат дека зајаците кои успешно го поминале експериментот, немаат негативни нуспојави од вештачката крв.

Професорот Манабу Киношита тврди дека вештачката крв ќе спасува и човечки животи.

Вештачката крв се состои од тромбоцити и црвени крвни ќелии.

Откритието го објавија во американското медицинско списание TRANSFUSION Journal.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Наука

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Read more

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе