Научници открија древна морска краставица стара 430 милиони години

Меѓународен тим палеонтолози предводен од Природонаучниот музеј на Универзитетот Оксфорд открија исклучително добро зачувани останки на древен предок на морска краставица.

Бидејќи организмот има многу пипала, го доби името Sollasina cthulhu, во чест на чудовиштето од делата на Хауард Ловкрафт.

Останките од организмот што е предок на иглокожите морски животни, беа најдени на локалитет во Велика Британија. Древната морска краставица има дијаметар од 3 сантиметри и научниците сметаат дека е стара 430 милиони години.

Со помош на томографија, научниците го составија изгледот на Sollasina Cthulhu за која се претпоставува дека со помош на бројните пипала ловела ситен плен во слатка вода.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Вести

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Read more

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Read more

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Read more

Гик

  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе