Научници открија како до супер имунитет против ковид

Неверојатно висок имунолошки одговор е пронајден кај целосно вакцинирани лица кои потоа и се заразиле со вирусот.

Целосно вакцинираните луѓе кои се заразиле со COVID-19, како и оние кои биле заразени пред вакцинирањето, ново истражување откри дека го имаат најдобриот имунолошки одговор доколку повторно го закачат вирусот.

Истражувачи од Универзитетот за здравје и наука во Орегон земале примероци од 104 лица, сите вакцинирани со две дози од вакцината на Pfizer/BioNTech. 42 од нив никогаш немале ковид, 31 биле вакцинирани после прележување, додека 31 имале инфекција после вакцинирањето.

Примерок на крв на секој од нив истражувачите го подложиле на варијантите алфа, бета и делта на COVID-19 и откриле дека комбинацијата од вакцина и природен имунитет создава антитела барем 10 пати помоќни отколку имунитетот создаден само преку вакцинација.

Како резултат на тоа истражувачите заклучиле дека „додатна антигенска изложеност од природна инфекција значително го зголемува квантитетот, квалитетот и ширината“ на имунолошкиот одговор кон болеста, „без разлика дали првата зараза била пред или после вакцинацијата“.

„И во двата случаја ќе добиете многу, многу обемен имунолошки одговор - неверојатно висок“, вели Фикади Тафесе, асистент професот по молекуларна микробиоогија и имунологија при Универзитетот за здравје и наука во Орегон.

Студијата објавена во вторникот во Science Immunology списанието тврди дека „додека возраста негативно се одразува на создавањето антитела само со вакцинација, не е пронајдена врска помеѓу возраста и групите со хибриден имунитет“.

Тафесе истакна и дека веројатноста за заразување по вакцинацијата е сè уште висока поради распространетото ширење на вирусот, но и дека со вакцините „ќе добиеме послаба болест, а ќе излеземе со супер имунитет“.

Ова ново истражување сугерира и дека „секоја инфекција е чекор напред кон потенцијално приближување на пандемијата кон својот крај“.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Вести

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Read more

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Read more

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Read more

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе