Научници открија три видови ајкули кои светат во мрак

Научници пронајдоа три вида ајкули кои живеат во водите на Нов Зеланд, а кои светат во мрак.

Ајкулите се пронајдени на океанското дно источно од Нов Зеланд, а една од нив може да порасне до 180 сантиметри. Станува збор за познати видови, но за првпат во нивниот случај е потврден феноменот на биолуминисценција.

Многу морски животни, како и некои инсекти, произведуваат светлина, а ова е прв пат феноменот да е установен кај големи ајкули.

Научниците сметаат дека на ајкулите им свети стомакот, а тоа го овозможуваат клетки кои се наоѓаат во кожата и произведуваат светлина.

Споменатите ајкули живеат во „зоната на самракот“, односно на длабочина меѓу 200 и 1.000 метри.

 

Тагови
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Вести

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Read more

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Read more

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Read more

Руската армија се засили со роботски тенкови

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе