Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Научниците на НАСА пресметале дека астероидот Бену ќе удри во Земјата за 159 години, поточно на 24 септември 2182 година.

Бидејќи датумот влегува во 22 век, никој жив во моментов не мора да се грижи за овој астероид.

Астероидот наречен Бену, поминува покрај Земјата на секои шест години и е двојно помал од астероидот за кој се смета дека ги убил диносаурусите.

Ако Бену се сруши на Земјата, ќе направи хаос на 965 километри од местото на несреќата, но не е доволно голем за да предизвика настан на истребување ширум светот.

НАСА работи на планови да го насочи текот на судирот на астероидот и да го пренасочи астероидот Бену. Нивната мисија сега е во завршна фаза.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Наука

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Read more

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Read more

Анимација: Човечкото тело при имплозија

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе