Научници развија нов лек за канцер, резултатите се ветувачки

Научници од Sinai Health и Универзитетот во Торонто велат дека новиот лек е дизајниран да го блокира ензимот неопходен за опстанок на специфични клетки на канцер и ветува во сузбивањето на растот на туморот.

Претклиничките наоди се објавени во Nature, а го опишуваат новиот лек дизајниран со CRISPR-Cas9 технологија за уредување гени во лабораторијата на Sinai Health.

Истражувачите идентификувале есенцијални гени за одржливост на клетките на рак на засилени CCNE1, карактеристични за некои тешки форми за лекување како карцином на јајници, ендометриум и мочен меур.

Откриено е дека ензимот PKMIT1 е неопходен во клетките засилени со CCNE1, но не и во здравите клетки. Во соработка со компанијата за прецизна онкологија Repare Therapeutics, тимот развил лек наречен RP-6306 кој ја блокира активноста на PKMIT1 и ефикасно ги убива клетките на рак.

„Овие клетки зависат од ензимот PKMIT1 за да преживеат“, вели Даниел Дурочер, научник кој е дел од лабораторијата каде се вршеле испитувањата. „Нашите резултати ветуваат многу во способноста на лекот RP-6306 чија цел е овој вид тумор“.

Засега, туморите со CCNE1 аплификација имаат малку тераписки опции. Според Дејвид Гало, научник од Repare Therapeutics, лекот RP-6306 е моќен и селективен за орална употреба кај луѓето.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе