Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасмански тигар

Научници од Австралија и од САД ќе бидат дел од многу скап проект чија цел е „оживување“ на изумрениот тасмански тигар. Тие веруваат дека можат да го добијат првото живо младенче во следната деценија.

Тасманскиот тигар целосно исчезнал во 20 век. Последната позната единка угинала во 1936 година во Зоолошката градина „Бомарис“ во Хобарт во австралиската островска сојузна држава Тасманија. Животното наликувало на куче, со тело долго околу еден метар, со сиво-кафена боја и 12 до 14 црни попречни ленти на грбот. Женката раѓала 2 до 4 младенчиња. Животните живееле во Австралија, Тасманија и Нова Гвинеја.

Ендрју Паск од Универзитетот во Мелбурн изјави дека најавеното партнерство ќе им овозможи на научниците „големи чекори кон зачувување на загрозените торбари во Австралија и преземање голем предизвик“ за враќање на изумрените видови. Напорите ќе бидат потпомогнати и од работата да се идентификуваат торбари со слична ДНК, со цел да се добијат живи клетки.

„Со ова партнерство, сега верувам дека за 10 години би можеле да го добиеме нашето прво живо бебе од видот тасмански тигар, којшто луѓето го ловеле додека не бил истребен пред речиси 100 години“, рече Паск.

Ако научниците успеат во намерата, тоа ќе биде прво враќање на некој изумрен вид животни.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Вести

Во Русија почна Битката на роботите

Read more

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Read more
 

Гик

Xiaomi Pad 6S Pro: Нов таблет во клинч со најдобрите

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Русија почна Битката на роботите

Читај повеќе

Дали ја добивте новата опција на платформата X?

Читај повеќе

Купи нов телефон и добиваш Redmi Pad SE и Xiaomi Smart Band 8

Читај повеќе

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе