Научници успеаја да ја создадат првата целосна мапа на човечкиот имунолошки систем

Меѓународен тим на научници успеа да создаде мапа заснована на современи скрининг методи за следење на информациите помеѓу клетките на имунолошкиот систем.

Човечкиот имунолошки систем се состои од мрежа на клетки кои патуваат низ телото и скенираат за знаци на оштетување или болест, со цел да ги пренесат информациите и на тој начин да предизвикаат одбранбен одговор на телото. Експертите овој процес го нарекуваат „сигнализирање од клетка до клетка“ и објаснуваат дека се одвива преку протеини на нивните површини.

Подобро разбирање на врските

Милиони луѓе ширум светот страдаат од автоимуни нарушувања и малигни видови на рак, што ги поттикнува научниците и лекарите да ги истражуваат овие процеси со цел подобро да ги разберат и поефикасно да ги третираат своите пациенти. Меѓутоа, бидејќи досега имаа нецелосна мапа на имунолошкиот систем, имаше и бројни непознати во разбирањето на врските помеѓу рецепторите.

Затоа, научниците од Институтот „Велка Сангер“ во Кембриџ и Државниот институт во Цирих решија да истражат како имуните клетки во човечкото тело комуницираат и како се јавува врската. Резултатите од студијата се објавени во списанието Nature и откриваат многу досега непознати интеракции кои на научниците им даваат увид во организацијата на имунолошката одбрана на телото и надеж дека новото знаење ќе придонесе за развој на поефикасни имунотерапии.

URL

Досегашните имунотерапии се покажаа како ефикасен третман во лекувањето, особено за одредени видови на рак. Сепак, научниците ги мачи прашањето зошто тие делуваат добро само за одредени пациенти или состојби, а не за други. Исто така, доколку сакаат да спречат појава на автоимуни болести, мора да ги разберат првичните сигнали и како телото се напаѓа самото себе.

По долгогодишно истражување на внатрешните имунолошки процеси, научниците успеаја да изолираат речиси целосен сет на површински протеини кои ги поврзуваат клетките. Благодарение на современите технологии и математичките пресметки, тие создадоа мапа на која се прикажани типовите на клетки, предавателите на информации и брзината на размена на информации меѓу нив.

URL

Авторот на студијата, Џерод Шилдс, објаснува како преку детална анализа на секоја имуна клетка, како и проучување на нивната интеракција, успеале да ја создадат првата мапа на комуникации кои се одвиваат во човечкото тело на имунолошко ниво. Ова е она што тој заклучува дека е огромен чекор напред во разбирањето на функционирањето на имунолошкиот систем за кој се надева дека ќе им користи на истражувачите ширум светот да развијат нови терапии.

Исто така, ова не се единствените придобивки бидејќи дава и увид во тоа дали развојот на лекот ќе доведе до несакани ефекти, што може да остави негативни последици врз некои други делови од човечкото тело. Тоа дополнително подразбира подобри стратегии во лекувањето на пациентите и давање предвидувања за успехот на терапијата.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Наука

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Read more

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Read more

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Read more

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе