Научници успеаја да одгледаат растенија на почва донесена од Месечината

Научниците докажаа дека почвата на Месечината може да овозможи одгледување билки.

Во склоп на експеримент спроведен од истражувачи на Универзитетот во Флорида користени се 12 примероци од површината на Месечината, собрани во текот на мисиите Аполо.

Станува збор за Аполо мисиите 11, 12 и 17 во период меѓу 1969 и 1972 година. Покрај лунарните, научниците користеле и 16 примероци од вулкански пепел собрани на Земјата, а потоа го споредиле растот на билките во двата примероци.

Примероците ги проучуваме повеќе од една година и внимателно ги следеле растот и генетскиот состав на билките растени во површините. Резултатите се прилично интересни, но исто така откриле колку е стресно за растенијата да растат на почва поразлична од природните живеалишта на Земјата.

Според научниците, растенијата помогнаа да се утврди дека примероците на почва од Месечината не содржат патогени или други непознати компоненти, штетни за копнениот живот. Заклучокот на истражувањето е дека може да се одгледуваат билки на почва од Месечината, но во споредба со вулканската пепел, лунарната почва многу помалку го поддржува растот на билките особено ако таа почва била изложена на површината на Месечината.

Лунарната површина често страда од соларни ветрови со различен вид космичко зрачење, а кои нанесуваат штета на почвата така што за билките е погодна површина која е помалку изложена на надворешното опкружување на Месечината.

Најголемиот заклучок на овој експеримент е тоа што научниците сепак успеаја да одгледаат растенија со помош на почва земена од Месечината. Понатамошните истражувања ќе покажат кои билки можат ефикасно да бидат одгледани  и како растенијата од Земјата стапуваат во интеракција со почвата од Месечината.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Наука

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Read more

Научници успеаја да одгледаат растенија на почва донесена од Месечината

Read more

Во Чиле откопан фосил на диносаурус со сочувани ембриони

Read more

Универзумот „наскоро“ ќе почне да се намалува, велат научниците

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе