Научници веруваат дека канабисот може да помогне во лекувањето на COVID-19

Тим канадски научници верува дека канабисот може да помогне во превенција, а потоа и во лекување на COVID-19. Тие се фокусирале на поедини активни супстанци во канабисот, кои можат да ги засилат клетките од коронавирусот.

Истражувачи од Универзитетот во Летбриџ се уверени дека некои активни состојки од канабисот можат да спречат влегување на вирусот во клетките на белите дробови, во кои потоа се размножува и шири. Сугерираат дека канабисот може да ги намали влезните точки на вирусот до 70%.

Според канадската студија, канабидиолот би го променил нивото на ACE2 во телото што би го направило човекот помалку посакуван „домаќин“ за вирусот и во теорија, би го намалил ризикот од инфекција, пишува New York Times.

„Нашата работа би можела да има огромно влијание бидејќи нема многу лекови кои би можеле да ја смалат инфекцијата за 70-80%“, стои во студијата.

Од 800 варијанти на канабис научниците издвоиле 13 екстракти за кои веруваат дека би можело да влијаат на нивото на ACE2 во човечкото тело. Истакнуваат дека се потребни уште истражувања за да ја докажат ефективноста на канабидиолите.

Канабисот дури може да се употреби и за развивање на едноставни превентивни третмани во облик на производ за промивање на устата и грлото“, покажува студијата, со „потенцијал да се намали влегувањето на вирусот низ уста“.

Тагови
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Здравје

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Read more

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Магазин

  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Читај повеќе

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Читај повеќе

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе
  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Читај повеќе