Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Тим научници од Лаос проучуваа лилјаци од четири различни пештери, а кои во себе содржат соеви на коронавирус, слични на SARS-CoV-2.

Новите научни сознанија се само еден чекор во докажувањето дека новиот сој потекнува од природата, а не од лабораторија.

Тимот научници не го пронајде самиот вирусот сарс во лилјаците, но откри делови на коронавирус на кои им се потребни само мали мутации за да станат нов сој.

„Секвенци многу блиски на претходните соеви на вирусот SARS-CoV-2 постојат во природата, пронајдени се кај неколку видови лилјаци од семејството Rhinolophus, стои во студијата која е во процес на научна рецензија и е објавена во предиздавачки облик во Nature Portfolio.

Сепак, додека студијата целосно не ја елиминира теоријата дека вирусот е можеби вештачки создаден во лабораторија, процесот на истражување продолжува за да се добијат целосни одговори.

„Не сум сигурен дека некогаш ќе пронајдеме идентична работа, но тоа што ќе го пронајдеме се вируси кај лилјаци , вируси слични на коронавирусот, вели професорот Стујарт Нил од Кралскиот колеџ, кој не е дел од студијата.

Откриете на научниците во Лаос исто така акцентира дека уште пандемии, како оваа со коронавирусот, се наоѓаат во состојба на мирување во природата. Затоа истакнуваат дека проучувањето на соевите на SARS-CoV-2 ќе помогнат во борбата против потенцијални нови пандемии.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Наука

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Read more

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Read more

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Read more

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе