Научниците ја објавија најдеталната фотографија на атом досега

Научници ја објавија досега најдеталната фотографија со најголема резолуција на поединечен атом и со тоа го урнаа рекордот од 2018 година.

Дејвид Мулер од Универзитетот Корнел во Њујорк и неговите колеги направија неверојатна фотографија користејќи компјутерска метода на микроскопско снимање со X-зраци на кристал. А потоа на основа на аглите на електроните визуализирале облици на атоми.

Како што може да се види, оваа фотографија се разликува од класичниот приказ на атом што сме го гледале во учебниците.

Сликата на јадрото околу кое орбитираат електроните е само илустрација на тоа што се случува. Научниците сега успеаја да ги снимат атомите како „топчиња“. За попрецизна фотографија од малиот атом, потребни се посебни микроскопи и посебни техники на снимање.

Претходно, најдеталната фотографија од атом исто така беше објавена од истите научници од Универзитетот Корнел и беше Гинисов рекорд на микроскопска фотографија со највисока резолуција.

Научниците се уверени дека можат да постиган уште поголем резултат, односно наскоро би можеле да постигнат нов рекорд со користење материјал од потешки атоми кои послабо треперат.

Резултатите од истражувањето Electron Ptychography Achieves Atomic-Resolution Limits Set by Lattice Vibrations се објавени во Science.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Вести

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе