Научниците направија цигари без никотин

Германскиот технолошки универзитет ТУ од Дортмунд, објави дека научниците генетски ги модифицираат цигарите „Вирџинија“, така што ја намалија концентрацијата на никотин.

Овој изум може да помогне за да се намали зависноста од пушење.

Светската здравствена огранизација повикува да зачестат истражувања од овој тип, затоа што никотинот е главната причина зошто луѓето се зависни од пушењето.

Една цигара содржи 4.800 други хемиски материи од кои 70% се канцерогени.

„Наместо 16 милиграми, во новите цигари, една цигара содржи само 0,04 милиграми никотин, изјави Феликс Стеле за нивниот изум.

Во студијата, објавена во списанието Plant Biotechnology Journal, тој додаде дека никој во светот досега не успеал до таа мера да го намали никотинот.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Наука

Не личите на родителите? Постои добра причина

Read more

Научници развија терапија со пептид што спречува тешка форма на COVID-19

Read more

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Read more
 

Гик

Има само еден „крал на конзолите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Читај повеќе
  • play_arrow

Не личите на родителите? Постои добра причина

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот Xiaomi Redmi Note 9T 5G

Читај повеќе

LG ги гаси телефоните?

Читај повеќе

Израелци излегле позитивни и по примање на Pfizer вакцината

Читај повеќе

Научници развија терапија со пептид што спречува тешка форма на COVID-19

Читај повеќе

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Читај повеќе

Како ќе изгледа претстојниот Samsung Galaxy Note 21?

Читај повеќе