Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Во новото истражување на американските научници беше објавено дека илјадници тони замрзната вода се откриени на врвот на вулкан на Марс.

Истражувачите се фокусираа на областа на вулканите Тарсис, кои се највисоки во целиот Сончев Систем. Овие планини се наоѓаат на екваторот на Црвената планета, а важноста од откривањето на водата во замрзната состојба (150.000 тони) е голема бидејќи водата е основен показател за можноста за живот, сметаат научниците.

Замрзнатата вода прв ја „забележа“ орбитерот за гас на трага EkoMars (TGO) на Европската вселенска агенција.

Водечкиот автор на новата студија е д-р Адомас Валантинас, а тој и неговите колеги од Универзитетот Браун во трудот наведуваат дека постои еден вид мраз кој прво се кондензира на планините на Марс, а потоа испарува кога температурите се зголемуваат. Циклусот се јавува на ниво на еден марсовски ден.

„Можно е она што го набљудувавме да е всушност остаток од антички климатски циклус на Марс, каде што во минатото имаше дожд, а можеби дури и снег во вулканската област што ја набљудувавме и анализиравме“, рече Валантинас.

Тарсис е огромно вулканско плато кое се протега на илјадници километри. Подигнат е во споредба со остатокот од Марс со просечна височина од околу 10 километри над просечната висина на планетата.

Регионот во минатото бил вулкански активен, а јамите, како оваа неодамна фотографирана, се директен резултат на таа активност.

Научниците неодамна објавија дека течна вода е присутна на Марс најмалку 200 милиони години.

Студијата е објавена во списанието Nature Geoscience.

Тагови
реклама

Наука

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Read more

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Read more

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Read more

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе