Научниците открија микропластика во снегот од Алпите до Арктикот

Научници изјавија дека се шокирани од големиот број честички кои се пронајдени на Арктикот, повеќе од 10.000 во литар, пренесува BBC. Дури и на Арктикот микроскопските честички од пластика паѓаат од небото со снегот.

Овој регион се смета за еден од последните недопрени опкружувања во светот. Германско-швајцарски тим истражувачи го објави истражувањето во Science Advances. Во снегот, исто така, се пронајдени други честички и влакна.

Истражувачите собрале примероци снег од Свалбард, а во лабораторија во Германија откриле дека содржи поголем број честички од очекуваното. Повеќето честички биле толку мали што не може да се утврди од каде потекнуваат. Откриено е дека се состојат од природни материјали како растителна целулоза и крзно од животни. Имало и честички од пластика, заедно со фрагменти од гума, лакови, боја и синтетички влакна.

„Очекувавме дека ќе најдеме некоја контаминација, но тоа што пронајдовме толку микропластика е вистински шок. Очигледно е дека микропластиката во снегот доаѓа од воздухот. Не знаеме дали пластиката ќе биде штетна по здравјето на луѓето или не, но мораме да водиме сметка за начинот на кој ја третираме нашата средина“, вели д-р Мелани Бергман, водечки научник на студијата.

Научниците исто така анализирале и снег од локации во Германија и Швајцарија, а примероците од некои области земени во Германија покажале поголеми концентрации отколку на Арктикот.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Наука

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Гик

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе