Научниците открија начин како целосно да ја сменат крвната група на луѓето

Канадските научници за прв пат ја сменија крвната група во човечките органи за трансплантација.

Во списанието Science Transitional Medicine е објавен начин како да се направат „универзални“ органи за трансплантација на луѓе од која било крвна група.

Лабораториите за торакална хирургија на Латнер и Центарот за трансплантација Ајмер на УХН докажаа дека е можно безбедно да се сменат крвните групи во органите на донаторот за трансплантација.

На пример, донаторите со крвна група О се сметаат за универзални, бидејќи нивната крв не содржи аглутиноген (протеини А и Б), што значи дека е погодна за сите пациенти, вклучувајќи ги и оние со најретката крвна група - АБ.

Канадските научници успеаја да ја променат крвната група на трансплантирани органи во О со ослободување на специфични антигени користејќи ги ензимите Н-ацетил-алфа-Д-галактоза деацетилаза (FpGalNAc-деацетилаза) и Д-галактозамин-галактозаминидаза (FpGalactosaminidase).

На почетокот на експериментот, тие го тестирале овој метод на ткиво на аортата, а потоа успешно ги уништиле протеините од групата А во осум примероци од белите дробови.

На ензимите им биле потребни околу 4 часа да ги уништат речиси сите аглутиногени.

Тагови
реклама

Наука

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Read more

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Read more

Најстариот пештерски цртеж откриен во Индонезија

Read more

Што е квантна технологија? 6 примери од секојдневниот живот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе