Научниците открија нова причина зошто постојано сме гладни

Истражување направено од повеќе универзитети повторно ја оживеа врската помеѓу нивото на шеќерот во крв и апетитот откривајќи дека оваа врска е далеку покомплексна отколку што десега се мислеше, со што дава нов увид во тоа како да се скроти константниот глад.

Истражувачите ја испитувале реакцијата на шеќерот во крв и други индикатори од 1.070 учесници во Обединетото Кралтсво и САД, земајќи податоци од проектот за нутри истражување ПРЕДИКТ (Personalised REsponses to DIetary Composition Trial).

Волонтерите јаделе стандарнен појадок после кој биле слободни да ги одберат наредните оброци за остатокот од денот, со тоа што се придржувале на правило да не јадат во наредните три часа после појадувањето.

Цело време носеле апаратче за мерење на гликоза во крвта и воделе евиденција што и кога јаделе користејќи мобилна апликација, заедно со еведентирање на моментите на глад кои сами ги внесувале. Сето тоа го правеле за период од две недели.

Истражувачите открија дека опаѓањето на нивото на гликоза во крвта било значително поврзано со периодите на зголемен апетит и потрошувачка на енергија/калории.

Учесниците со големо опаѓање на гликоза во крвта доживеале зголемување на апетитот за 9%, својот втор оброк го јаделе половина час порано од останатите и пријавиле просечен внес на 300 калории на дневна база, повеќе отколку оние кои немале опаѓање на гликоза.

„Ова истражување има голем потенцијал да им помогне на луѓето да ја разберат и контролираат својата телесна тежина и да имаат долготрајно здравје. Многумина безуспешно се обидуваат да загубат килограми, а само неколку стотини екста калории дневно може да допринесат за неколку килограми плус на годишно ниво“, објаснува Ана Валдес од Универзитетот во Нотингем.

Во модерната ера фокусот на истражувањето е на хормоните, како што е грелинот, но ова најново истражување покажува дека нивото на гликозата часови после оброк и натаму може да има влијание врз градта во текот на денот и тоа многу повеќе отколку што досега се мислеше.

Тагови
реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Наука

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Read more

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Read more

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Read more

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Read more
 

Гик

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе