Научниците предупредуваат: Месечината полека се оддалечува од Земјата

Пред околу 2,46 милијарди години, Месечината била околу 60.000 километри поблиску до Земјата отколку што е сега.

Кога би рекол дека Месечината се оддалечува од Земјата, би рекле дека тоа не е можно, но научниците откриле дека таа полека се оддалечува од нас со брзина од 3,8 см годишно.

Не е премногу лудо да размислуваме за идејата дека Месечината се обидува да нè отфрли, но според НАСА, таа го прави токму тоа, а бидејќи Месечината е стара четири и пол милијарди години, изгледа како да се обидува да нè отфрли веќе некое време.

И тука е научниот дел, се работи за нешто што се нарекува „Циклуси на Миланковиќ“ каде малите промени во орбитата на Земјата околу Сонцето го менуваат количеството на сончева светлина што планетата ја прима.

Овие циклуси можат да имаат големо влијание врз климата на нашата планета и да остават докази во самата Земја, а со проучување на стар седимент можат да го измерат Земјиното „колебање“ и да откријат колку далеку била Месечината пред неверојатно долго време.

Тие откриле дека пред околу 2,46 милијарди години, Месечината била околу 60.000 километри поблиску до Земјата отколку што е сега, што би резултирало со 17-часовни денови на планетата.

Remote video URL
Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Вести

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Read more

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе