Научниците тврдат дека уметноста го продолжува животот

Доколку не сте слушнале за музеотерапија време е да се запознаете малку повеќе со ова. Истражувачите од универзитетот во Лондон дојдоа до заклучок дека редовните посети на музеи, галерии и театри не се задоволство само за очите, туку можат да ви помогнат и да живеете подолго време, пишува Bright Side.

Како дошле до овој заклучок?

За оваа студија истражувачите анализирале податоци на 6.710 возрасни Британци на возраст од 50 години нагоре. Просечната возраст на испитаниците била 66 години. Овие луѓе се испрашувани за тоа колку се посветени на уметноста, вкучувајќи ги и посетите на музеи, галерии, опери, театар. Тие можеле да бираат помеѓу 3 опции: никогаш, понекогаш и редовно.

Целта на оваа студија била да се пронајде поврзаност помеѓу неактивниот ангажман во уметноста и стапката на смртност.

Во текот на 14 години се тестирани околу 2.000 испитаници. Најчестата причина за смрт биле рак, кардиоваскуларни заболувања, проблеми со бубрезите и други причини.

Затоа истражувачите ги анализирале собраните податоци и дошле до заклучок дека што повеќе ја храните душата со уметност, толку помал ризик имате од предвремена смрт.

Луѓето коишто редовно практикувале каква било уметност, имаат 31% помал ризик од предвремена смрт.

Некои други фактори како што се демографија, социјален и економски статус, здравје и брачен статус исто така се земени предвид, но научниците не пронашле врска помеѓу нив и резултатите од истражувањето.

Многу научници веруваат дека уметноста го намалува стресот, ја зголемува креативноста, ви дава чувство на мир и смисла на животот.

Претходните студии исто така покажаа позитивно влијае на уметноста на здравјето на луѓето, вклучувајќи го и намалувањето на високиот крвен притисок, висок холестерол, краток здив и други симптоми.

Иако музеите и театрите се затворени, најпознатите уметнички и културни институции се достапни виртуелно, па бесплатно може да се прошетате низ некои од најпознатите галерии.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Живот

Air Serbia ќе лета од Белград за Скопје од 15 јуни

Read more

Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

Read more

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Read more

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Read more

Магазин

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Читај повеќе
  • play_arrow

Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Читај повеќе

Air Serbia ќе лета од Белград за Скопје од 15 јуни

Читај повеќе

Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

Читај повеќе

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Читај повеќе
  • filter

Дали би летувале во двокатен автобус?

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Читај повеќе

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Читај повеќе