Научно докажана диета со која се слабее 5 килограми за 4 месеци

А.С.
/ 22.06.2022 / 09:36

Кога станува збор за слабеење, има многу диети кои ветуваат чудесни резултати за краток временски период. Но, познато е дека килограмите брзо ќе се вратат доколку не прифатиме постојани навики во исхраната кои се безбедни за целокупното здравје.

Според новото истражување, најдобро би било да се фокусирате на веганска исхрана, која не го ограничува внесот на калории, туку вклучува многу мешунки.

Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics објави резултати од студија спроведена на 244 учесници кои имале прекумерна тежина. Некои од нив ги задржале вообичаените прехранбени навики, а некои се префрлиле на веганска исхрана со малку маснотии и повеќе мешунки.

По четири месеци, учесниците во втората група изгубија во просек по пет килограми, како и висцерално масно ткиво.

„Нашето истражување покажа дека најдобриот начин за подобрување на здравјето е да се подобри квалитетот на храната што ја јадете. Ова значи избегнување на производи од животинско потекло и следење на веганска исхрана богата со овошје, зеленчук и житарки и грав“, рече коавторот на студијата д-р Хана Калеова.

Веганската исхрана се заснова на непреработена храна која е богата со влакна, витамини, минерали, растителни протеини и вода. Многу заситува, делува противвоспалително, има помалку калории и помага во регулирањето на хормоните. Мешунките се неверојатно богати со влакна и протеини, што ги прави заситувачки. Покрај тоа, тие ја зголемуваат телесната температура додека се вари, што значи дека согоруваме повеќе калории, заклучи диететичарот Елис Ханес од Факултетот за јавно здравје Филдинг во UCLA.

реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Фит

10 лоши вечерни навики поради кои се дебелеете

Read more

Одлично е да се јаде риба, но внимавајте на овие 3 грешки ако сакате да слабеете

Read more

Брзо и корисно за мускулите: 15 минути утринска јога

Read more

10 минути вежби за цврсти стомачни мускули

Read more
 

Магазин

Адел и Ребел Вилсон за драстичното слабеење: Не те дефинираат килограмите, ти си повеќе од тоа

Читај повеќе
  • play_arrow

10 лоши вечерни навики поради кои се дебелеете

Читај повеќе

Неделен хороскоп: За Лавовите пари, за Скорпиите љубов

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни футуристички авиони

Читај повеќе

Љубезноста не е „пуштање“: Дали знаете да ја направите разликата?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа луксузен нуклеарен бункер од 17,5 милиони долари?

Читај повеќе

Војник на ОН бара девојче со кое се фотографирал за време на војната во Босна

Читај повеќе

Дали самоубиството е себичен избор?

Читај повеќе

Што треба да знаете ако често пиете вода од пластично шише?

Читај повеќе