Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Ако сакате да имате долг, здрав и активен живот во домот секогаш имајте ореви.

Нова студија која покрива децении истражување сугерира дека луѓето кои јадат ореви редовно, имаат голема веројатност физички да бидат активни и имаат помал ризик од срцеви заболувања како повозрасни.

Научници од Школата за јавно здравје во Минесота сметаат дека тоа е така поради хранливите состојки на јаткастите плодови и нивниот ефект на општото здравје. Тие следеле 3.023 мажи и жени во текот на 20 години и го споредувале нивното здравје со начинот на исхрана.

Оревите се единствени кои се одличен извор на омега-3 алфа линоленска киселина на растителна база, за која се покажа дека влијае на здравјето на срцето и мозокот, како и на здравиот процес на стареење.

Само една порција ореви (колку една дланка) има импресивен број хранливи состојки кои поволно влијаат на здравјето.

Се состојат од 4 грама протеини, два грама влакна и магнезиум. Оревите исто така даваат бројни антиоксиданси, вклучително и полифеноли.

Јадењето ореви исто така е поврзано и со намалување на тежината, оние кои јадат имаат значително пониско ниво на концентрација на гликоза во крвта за разлика од оние кои не јадат ореви.

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Здравје

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Read more

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Read more

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе