Научно докажано: Децата единци не се разгалени, ниту нарцисоидни

Ново истражување покажа дека децата единци не се повеќе нарцисоидни од децата кои имаат браќа и сестри. Всушност, децата кои немаат браќа и сестри имаат поинакви особини на личноста од оние деца израснати со браќа и сестри, покажува најновата германска студија.

Раснењето без браќа и сестри има и предности и недостатоци. Една од предностите е зголемена интеракција со возрасните, а тоа може поволно да влијае на развојот на детето. Од друга страна, познато е дека децата единци имаат посебни привилегии во семејството. Иако децата единци имаат зголемена тенденција да бидат разгалени, егоцентрични и полни со себе, резултатите од ново истражување покажуваат дека оваа идеја често потекнува од одбрани средби, а до сега не e ниту докажана ниту истражувана.

Во анализата на истражувањето учествувале 500 испитаници со цел да се научи повеќе за стереотипите со кои се среќаваат децата единци. Научниците откриле дека децата единци во семејството сепак не се повеќе нарцисоидни од децата кои имаат браќа и сестри.

Истражувањето е објавено во Social Psychological and Personality Science.

реклама

Живот

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Read more

Хороскопски знаци кои најмногу зеленеат од љубомора

Read more

Eмили Рајтаковски е бремена: Детето само ќе каже кој пол е

Read more

Нацртано: Нега на собните растенија на преминот кон ладна сезона

Read more

Магазин

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Читај повеќе

За спомен од корона - поштенски марки од тоалетна хартија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Гинисов рекорд за најголема фонтана

Читај повеќе

Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Читај повеќе

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Читај повеќе

Предлог за читање: „1984“ од Џорџ Орвел

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најмногу зеленеат од љубомора

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најстариот рецепт за палачинки

Читај повеќе