Научно докажано: Овие навики и вежби се добри за мозокот

Сите знаеме дека вежбањето е одлично за психофизичкото здравје, но тим научници тврдат дека е добро и за нашиот мозок.

Ново истражување на научници од Универзитетот Калифорнија во Сан Диего покажува дека некои здрави навики силно влијаат на мозокот. Трчањето и пешачењето во природа или изведувањето други аеробни активности како танцување или кикбокс всушност ја подобруваат работата на мозокот и ги подобруваат моторичките способности.

Резултатите од истражувањето дополнително нагласуваат колкава е важноста на создавање здрави навики дури и во домот. Исклучително е добро секојдневно да вежбате, бидејќи тоа не влијае само на психофизичкото здравје туку и на подобро функционирање на мозокот.

За луѓето кои би сакале да ги подобрат моторичките способности, паметењето, фокусираноста и продуктивноста, би било корисно секојдневно да изведуваат аеробни вежби, како шетање, трчање, танцување или активности како јога, пилатес и слично.

Научниците порачуваат дека многу од нив може да се изведуваат дома или во природа.

Тагови
реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Здравје

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе