„Наука“ конечно се вивна во вселената, МВС добива нова лабораторија

Меѓународната вселенска станица (ISS/МВС) ќе добие нова лабораторија што ќе ја однесе руската ракета Proton-M на 400 километри над Земјата.

Ракетата беше лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан.

URL

Proton-M го носи рускиот модул „Наука“, кој требаше да биде лансиран во вселената во 2007 година, но лансирањето беше одложувано неколкупати поради различни проблеми. Мисијата треба да трае вкупно осум дена.

„Наука“ е повеќенаменски модул, но првенствено е наменет за истражување. Ќе слета на рускиот дел на МВС, објави вселенската агенција Роскосмос, додавајќи дека ќе служи и како кабина на екипажот со сопствен систем за одржување на животот.

Модулот е со големина 13 на 4,1 метри и тежи повеќе од 20 тони.

Новиот модул е ​​развиен од рускиот аеронаутички производител РСЦ Енергија во соработка со Државниот центар за истражување и производство на вселената Круничев, кој е дел од Роскосмос. Модулот треба да ја прошири функционалноста на рускиот сегмент на МВС.

Remote video URL
реклама

Косово е во срцето на целото мое семејство, вели Бајден по повод постхумното одликување на син му

Read more

Дали Шведска цело време беше во право за пандемијата?

Read more

Немаат само Симпсонови временска машина

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Забава

„Наука“ конечно се вивна во вселената, МВС добива нова лабораторија

Read more

Џиновска 3D мачка на токиски билборд

Read more

Топ 5 најчудни животни на планетава

Read more

Мачорот кој личи дека е секогаш збунет

Read more
 

Видео

  • play_arrow

„Наука“ конечно се вивна во вселената, МВС добива нова лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

15 работи кои треба да ги знаете за претстојната Олимпијада

Читај повеќе
  • play_arrow

Џиновска 3D мачка на токиски билборд

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е мистериозното светло на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 најчудни животни на планетава

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачорот кој личи дека е секогаш збунет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Дубаи ги гради вештачките острови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почитувај го ѓубрето, оти ќе ти врати

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога 62-годишен тренер бега од топка

Читај повеќе