Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Б.С.Б.
/ 18.09.2020 / 09:17

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, објави Сергеј Ерофеев, професор на Универзитетот Рутгерс во Њу Џерси.

Тој соопшти дека Навални за наградата бил номиниран од група научници од неколку универзитети, но не ги наведе нивните имиња, пренесе News.ru.

Кандидатурите за Нобелова награда за мир се поднесуваат од септември до крајот на јануари наредната година. Според правилата на Шведската академија која ги доделува наградите, официјално се објавуваат единствено имињата на лауреатите, додека имињата на кандидатите се објавуваат 50 години подоцна.

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални неодамна беше отруен од нервен гас – новичок, а вчера објави дека бил отруен во хотелската соба во Томск, пред да полета за Москва. Неговото лекување и закрепнување се одвива во Берлин.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Обама: Трамп не може ни себеси да се заштити од коронавирусот

Read more

Родова (не)еднаквост: Само 47% од жените во светот имаат платена работа

Read more

Војниците во Нагорно-Карабах: Ќе останеме на фронтот додека не победиме

Read more

Вести

Премиерот не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Нови 640 случаи, 12 починати и 143 оздравени

Читај повеќе

Заев: Подобар договор со Бугарија не можеме да постигнеме

Читај повеќе
  • play_arrow

Обама: Трамп не може ни себеси да се заштити од коронавирусот

Читај повеќе

Заев: Нашиот пат кон ЕУ нема алтернатива

Читај повеќе

Родова (не)еднаквост: Само 47% од жените во светот имаат платена работа

Читај повеќе

Зимското сметање на времето почнува ноќта меѓу 24 и 25 октомври

Читај повеќе

Три медицински сестри од ГАК позитивни на COVID-19, а доктор и директорката се во самоизолација

Читај повеќе