Навални полета за Москва

Кајгана/МИА
/ 17.01.2021 / 16:25

Рускиот опозиционер Алексеј Навални денеска ја напушти Германија, каде што му беше укажана лекарска помош откако во август минатата година беше отруен со нервен агенс „Новичок“ и полета за Русија.

Тој пред да влезе во авионот на Аерофлот во Берлин, изјави дека се чувствува многу среќно.

Претходно, официјална Москва го предупреди Навални дека ако до 30 декември не се врати во Русија, ќе биде уапсен бидејќи не ги испочитувал обврските за условната затворска казна, што му беше изречена во 2015 година.

Навални во средата соопшти дека планира да се врати во Русија и покрај ризикот да биде затворен веднаш по враќањето од Германија.

Рускиот опозиционер за труењето ја обвини Русија, додека Кремљ демантира каква било вмешаност.

 

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Свет

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more

Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Read more

Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Read more

Москва за американските напади во Сирија: Напаѓате суверена држава, се заканува огромен конфликт

Read more
 

Вести

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Читај повеќе

Спасовски: Истрагата мора да покаже дали некој му помагал на Мијалков

Читај повеќе

Мијалков со полициска придружба спроведен во Затворот во Шутка

Читај повеќе

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Читај повеќе

Не е постигнат напредок за учебниците по историја, за Гоце Делчев прашањето не било отворено

Читај повеќе

Филипче соопшти детали за прегазениот доктор пред Клиничкиот центар во Скопје

Читај повеќе

Нови 554 случаи со коронавирус, оздравени 210, починати осум пациенти

Читај повеќе

Заврши протестот за „Монструм“, повредени 7 полицајци

Читај повеќе

Филипче: 70 отсто од новите случаи се заразени со британскиот сој

Читај повеќе