Навални префрлен на непозната локација, најверојатно е пратен во казнен логор

Лидерот на руската опозициција Алексеј Навални е префрлен од московски затвор и моментално не се знае каде се наоѓа, изјави вчера неговиот адвокат Вадим Кобзев.

Адвокатот за новинската агенција Interfax изјави дека сакал да го види Навални, кој беше во притвор во Москва, но му било кажано дека опозицискиот политичар е пренесен „некаде“.

„Не ми беше кажано каде е префрлен, веројатно во казнен логор“, рече Кобзев.

Првично, немаше потврда од официјалните власти.

„Фактот што не знаеме каде е сега и што се случува со него ја потврдува големината на заканата“, напиша на Twitter сојузникот на Навални, Леоник Волков, кој живее во странство.

Адвокатите на Навални веруваат дека тој би можел да биде ослободен летото 2023 година, земајќи го предвид времето поминато во притвор и во домашен притвор.

Навални претходно беше осуден за кршење на условната слобода бидејќи се опоравуваше од труење во Германија.

По враќањето во Русија, Навални веднаш беше уапсен и приведен пред да биде осуден во вонредна состојба. Таа казна е критикувана како политички мотивирана.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more

Свет

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Read more

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Read more

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Read more

ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Read more
 

Вести

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Читај повеќе

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе