Навални требало да биде разменет за руски платен убиец, Путин се откажал во последен момент

Макфакс
/ 26.02.2024 / 17:20

Имаше план Алексеј Навални, затвореник во Русија, да биде разменет со платениот убиец Вадим Красиков, кој издржува доживотна казна затвор во Германија, но рускиот претседател Владимир Путин одлучи поинаку, изјави претседателката на Фондацијата за борба против корупцијата, Марија Певчих. Оваа Фондација е основана од Навални.

Според неа, по целосната инвазија на Украина, „станало очигледно дека Навални мора да биде ослободен од затвор по секоја цена“ по што неговите поддржувачи решиле да ја организираат неговата размена за еден од руските шпиони затворени на Запад.

Како што рече Певчих, ваквата размена може да се изврши за неколку месеци доколку има политичка волја, но „американските и германските претставници кимнаа со главите со разбирање, но не направија ништо“.

Со посредство на „познатите политичари“ и „најбогатите луѓе на планетата“, рече Певчих, соработниците на Навални успеаја првпат да добијат одобрение за планот за размена во пролетта 2023 година, но потоа на крајот сè се распадна. До декември планот беше повторно одобрен. Според Певчих, предлогот за размена на Навални на Владимир Путин му го дал бизнисменот Роман Абрамович.

Според нејзините зборови, пренесени од Медуза, на 15 февруари добила информација дека преговорите за размена на Навални за Красиков „се во завршна фаза“.

„Ви ја кажувам оваа приказна за сега да имате одговор на прашањето зошто е убиен Навални. На Путин му беше јасно: единствениот начин да се добие Красиков е да го замени со Навални“, рече таа.

Певчих го изрази своето мислење дека Путин е „опседнат со омраза кон Навални“ и дека претседателот „толку го мрази што дејствува на штета на себе и на сопствените рационални интереси“.

Певчих не обезбеди никакви документи или докази за поддршка на оваа верзија.

Remote video URL
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Свет

Драматично предупредување од Европол: Европа е преплавена со дрога, можеме да ја загубиме оваа битка

Read more

Русите нудат парична награда за првиот уништен F-16

Read more

Трамп: Имав многу добар телефонски разговор со Зеленски

Read more

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more
 

Вести

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Читај повеќе

Следната седмица ќе започне исплатата на повратот на ДДВ

Читај повеќе

На журка кај Бабуна уапсени деветмина, полицијата им нашла дрога

Читај повеќе
  • filter

ЛДП прашува дали Скопје има градоначалник и бара да се искоси тревата и да се средат парковите

Читај повеќе

Во ноќен клуб на патот Тетово-Скопје приведени 8 странски државјанки

Читај повеќе

Драматично предупредување од Европол: Европа е преплавена со дрога, можеме да ја загубиме оваа битка

Читај повеќе

Не полевајте бавчи и не полнете базени, апелира скопски Водовод по регистрирана енормна потрошувачка

Читај повеќе

Серија земјотреси на Крит утрово, најсилниот со магнитуда од 5,3 степени

Читај повеќе

Денес до 40 степени, попладне пороен дожд и грмежи во северните и источните делови

Читај повеќе