Навики кои драстично ја намалуваат самопочитта

Ниското ниво на самопочит не пречи само во напредувањето во кариерата, туку и го забавува личниот развој. Личноста со ниска самопочит не верува во себе и се плаши да преземе одговорност, со што одава впечаток на несигурна личност.

Кои навики придонесуваат кон намалување на самопочитта?

1. Барате одобрување

Ако секогаш ви е потребен мотивациски поттик од страна значи дека не верувате во тоа што го правите. Престанете да барате пофалба од другите и почнете трезвено да ја проценувате вашата работа. Кога вашата процена ќе стане ваша највисока вредност, тоа значи дека самопочитта е во добра состојба.

2. Се жалите

Доколку често се жалите најверојатно имате ниска самопочит. Навикнати сте од себе да правите жртва, а луѓето не сакаат да комуницираат со личност која постојано е негативна. Ќе почнат да ве избегнуваат, а со тоа вие уште повеќе ќе ја изгубите самодовербата.

3. Се натпреварувате

Здравата конкуренција е корисна, но константното ривалство во сите сфери е показател дека на вашата самопочит постојано ѝ требаат успеси и поттикнувања, за да не спадне на депресивно ниво.

Престанете за себе да мислите лошо или дека сте помалку вредни од другите и сфатете дека не можете да бидете подобри од сите. Прифатете се себеси какви што сте и одете напред.

4. Постојано се сомневате

Ако секогаш се сомневате во себе и сопствените постапки време е да ја поттикнете вашата самопочит. Замислете дека повеќето луѓе мислат дека вашиот нов стил е прекрасен, а само една завидлива личност не мисли така. Доколку мислењето длабоко ве погодува, значи имате проблеми со самодовербата.

реклама

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Конечно тестирано семејството на починатиот од COVID-19 од Чаир

Read more

Живот

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Read more

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Read more

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Read more

Магазин

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Читај повеќе
  • play_arrow

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Читај повеќе
  • play_arrow

Ресторан во Холандија ги замени келнерите со роботи

Читај повеќе

Идеја за појадок: Белгиски вафли

Читај повеќе

Предлог за читање: „Виенски гамбит“ – Анде Јанков

Читај повеќе

Кој како се снајде за маска

Читај повеќе

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе