Навики кои ќе ви помогнат да внесувате помалку шеќер

А.С.
/ 15.05.2023 / 09:35

Јадењето премногу шеќер е лошо за вашиот физички изглед и целокупното здравје, а многу намирници имаат повеќе шеќер отколку што мислат луѓето.

Ако обрнете внимание на етикетите, можете да видите дека некои сосови и млечни производи имаат повеќе шеќер отколку што мислевте. Затоа, се препорачува повнимателно да ги избирате намирниците за вашите дневни оброци.

Избегнувајте ги сите видови сокови

Познато е дека соковите, особено газираните, содржат големо количество шеќер, но и оние сокови кои се продаваат како природни и здрави можат да имаат значително количество шеќер. Најдобро е да пиете многу вода, минерална вода без додадени вкусови, билни чаеви и незасладено кафе.

Избегнувајте готови сосови

Сосовите како кечап, мајонез и оние наменети за салати содржат многу шеќер. Сепак, повеќето луѓе не се свесни за тоа. Една порција кечап содржи околу пет грама шеќер. Наместо да користите сосови без додаден шеќер или да направите свој сос.

Јадете храна богата со хранливи состојки

Најдобриот можен избор е храната богата со хранливи состојки, бидејќи е без адитиви и други слични состојки. Ова вклучува цели парчиња овошје, мешунки, житарки, зеленчук и непреработено месо. За да избегнете додадени шеќери, обидете се да готвите повеќе со ваква храна.

Проверете ја количината на шеќер во конзервираната храна

Конзервираната храна може да биде одличен додаток во вашата исхрана, но мора да внимавате да не содржи многу шеќер. Овошјето и зеленчукот содржат природни шеќери, кои не се толку опасни, но кога се продаваат како конзервирана храна може да содржат додаден шеќер.

Избегнувајте благо за појадок

Слатката храна за појадок не е најдобрата опција, бидејќи наеднаш го зголемува нивото на шеќер во крвта. Покрај тоа, многу готови житарки, како што е гранолата, содржат поголеми количини шеќер, па затоа е подобро да ги замените со цели зрна како што е овесната каша.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Фит

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more

Кој е најдобриот тип на тренинг според возраста?

Read more

Што ви се случува во телото кога редовно прескокнувате оброци?

Read more

Осум утрински навики што ќе ви помогнат да слабеете

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе