Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

А.С.
/ 08.02.2023 / 11:54

Без разлика дали станува збор за премногу видеоигри, премалку вежбање, премногу брза храна или недоволна желба да се натпреваруваат, истражувачите не се точно сигурни зошто нивото на тестостерон кај мажите се намалува како што одминува времето.

Ова значи дека вашиот дедо имал повисоки нивоа на тестостерон отколку вие на сегашната возраст, и ова е малку чудно со оглед на фактот дека медицината, технологијата и квалитетот на животот продолжија да се подобруваат.

Но, истата технологија која ни овозможува да живееме поудобен живот може да биде една од главните работи што придонесуваат за намалување на тестостеронот.

Ова се 9 лоши навики кои го намалуваат нивото на тестостерон кај модерниот маж. Дознајте како природно да го зголемите тестостеронот само со избегнување на овие вообичаени грешки.

Постојат многу намирници и производи кои го намалуваат тестостеронот кои можат негативно да влијаат на нивото на тестот. Ова видео ги прикажува научните докази за секоја точка и дискутира за новите откритија.

Remote video URL
Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Фит

Научници открија колку часа сон се потребни за избегнување на пивски стомак

Read more

Како да вежбате за да ги стопите „спојлерите“?

Read more

Утринска навика поради која хормоните ви дивеат и се дебелеете

Read more

Несвесна грешка при изборот на појадок придонесува за дебелеење

Read more
 

Магазин

Пита од тиква - омилен американски десерт идеален за есенските денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите ѝ се смеат на Парис Хилтон за одењето по модната писта

Читај повеќе

7 намирници штетни за срцето и една здрава

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот бургер сос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе

Грижата за домот го продолжува животот

Читај повеќе

Суперхрана што помага против висок холестерол

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто авиони и дронови не може да летаат над Дизниленд?

Читај повеќе

Храбро, разиграно, во боја: dm ја бои оваа есен во шарени бои

Читај повеќе

Кои витамини и минерали им требаат на жените по 40-тата година?

Читај повеќе