Навистина се слабее пет килограми со пешачење секој ден цел месец

А.С.
/ 24.01.2023 / 11:11

Во ново видео на каналот Pro Physique, бодибилдерот и тренер Пол Ревелија детално објаснува за неодамнешниот експеримент во кој додаде 60 минути пешачење во својата дневна рутина во текот на еден месец.

Тој се надеваше дека пешачењето на лента за трчање по еден час секој ден во текот на 30 дена ќе му помогне да изгуби малку маснотии на долниот дел од грбот и стомакот и ќе покаже како и малите промени можат да направат разлика.

„Нема да го менувам тренингот. Промената е само пешачењето. Не ја менувам исхраната, не бројам калории“, вели тој во воведот.

На почетокот бил изненаден од тоа колку тешки се кардио тренинзите. Одел по нагорнина на лента за трчање. Во текот на еден месец изгубил речиси пет килограми, за кои е убеден дека се поврзани исклучиво со масното ткиво.

„Не верувам дека изгубив мускулна маса. Како беше можно да ослабам толку килограми, само со повеќе движење“, прокоментира откако дозна колку килограми изгубил.

Remote video URL

Пешачењето е еден од најприфатливите начини за слабеење и подобрување на вашето кардиоваскуларно здравје.

„Ако сте на нозе цел ден, ќе треба да направите повеќе од само одење. Но, ако седите во биро, прошетката секоја вечер може да покаже вистински резултати. Ако правите 3.000 чекори во еден обичен ден, не стремете се веднаш кон 10.000 чекори. Тоа може да биде обесхрабрувачки. Целете на 5.000 секој ден за една недела. Следната недела направете 7.000“, советува Мишел Стантен, авторка на книгата The Walking Solution.

реклама

Фит

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Навистина се слабее пет килограми со пешачење секој ден цел месец

Read more

Какви тренинзи нема да ви помогнат во слабеењето?

Read more

Стопете 500 калории со 30 минути вежбање во домашни услови

Read more
 

Магазин

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе
  • play_arrow

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Читај повеќе