Навистина се слабее пет килограми со пешачење секој ден цел месец

А.С.
/ 24.01.2023 / 11:11

Во ново видео на каналот Pro Physique, бодибилдерот и тренер Пол Ревелија детално објаснува за неодамнешниот експеримент во кој додаде 60 минути пешачење во својата дневна рутина во текот на еден месец.

Тој се надеваше дека пешачењето на лента за трчање по еден час секој ден во текот на 30 дена ќе му помогне да изгуби малку маснотии на долниот дел од грбот и стомакот и ќе покаже како и малите промени можат да направат разлика.

„Нема да го менувам тренингот. Промената е само пешачењето. Не ја менувам исхраната, не бројам калории“, вели тој во воведот.

На почетокот бил изненаден од тоа колку тешки се кардио тренинзите. Одел по нагорнина на лента за трчање. Во текот на еден месец изгубил речиси пет килограми, за кои е убеден дека се поврзани исклучиво со масното ткиво.

„Не верувам дека изгубив мускулна маса. Како беше можно да ослабам толку килограми, само со повеќе движење“, прокоментира откако дозна колку килограми изгубил.

Remote video URL

Пешачењето е еден од најприфатливите начини за слабеење и подобрување на вашето кардиоваскуларно здравје.

„Ако сте на нозе цел ден, ќе треба да направите повеќе од само одење. Но, ако седите во биро, прошетката секоја вечер може да покаже вистински резултати. Ако правите 3.000 чекори во еден обичен ден, не стремете се веднаш кон 10.000 чекори. Тоа може да биде обесхрабрувачки. Целете на 5.000 секој ден за една недела. Следната недела направете 7.000“, советува Мишел Стантен, авторка на книгата The Walking Solution.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Читај повеќе

Како да ја спречите болката во ушите кога летате со авион?

Читај повеќе

Што се случува во телото во првите 6 часа по утринското кафе?

Читај повеќе