Навивач се самозапали на терен пред очите на Федерер, Надал и Ѓоковиќ

Невиден инцидент се случи на Лејвер купот во Лондон кога навивач втрча на теренот и практично се запали пред очите на најголемите тенисери на сите времиња - Роџер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.

На вториот дуел меѓу селекциите на светот и Европа меѓу Стефан Цицпиас и Диего Шварцман, непознатиот маж се симна од трибините, седна на бетонот и запали оган, па натпреварот беше прекинат на неколку минути.

Потоа тој се самозапали, но за среќа обезбедувањето брзо реагираше и сè помина без посериозни последици, додека Федерер, Надал и Ѓоковиќ гледаа сè од страна.

На неговата маица пишуваше „прекинете со приватни летови во Велика Британија“, порака од одредена група луѓе кои се борат против загадувањето на животната средина.

Инаку, швајцарскиот тенисер и еден од најголемите на сите времиња, Роџер Федерер, денеска на Лејвер купот во Лондон ќе го одигра последниот меч во кариерата, а својата раскошна кариера ќе ја заврши играјќи во двојки со својот долгогодишен и голем ривал, Рафаел Надал.

Денеска од 21:30 часот Федерер и Надал ќе одиграат меч против Американците Џек Сок и Френсис Тиафо, а тој меч воедно ќе биде последен во големата кариера на швајцарскиот тенисер, кој професионално ќе ја заврши тениската кариера на 41-годишна возраст.

URL
Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Тенис

Колку заработи Ѓоковиќ во 2023 година?

Read more

Ѓоковиќ ја презеде одговорноста за елиминацијата на Србија од Дејвис купот

Read more

Колку пари има заработено Ѓоковиќ во кариерата и колку им бега на Надал и Федерер?

Read more

Изненадување на стартот на завршниот Мастерс: Зверев го победи Алкараз по пресврт

Read more
 

Спорт

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе
  • play_arrow

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Читај повеќе