Навивачите го избраа Анри за најдобар играч во историјата на Премиер лигата

Легендарниот француски фудбалер Тјери Анри е прогласен за најдобар играч во историјата на англиската Премиер лига во анкета спроведена меѓу навивачите.

Betfair спроведе анкета со YouGov на повеќе од 1.000 фудбалски фанови пред 30-годишнината од натпреварувањето, а легендата на Арсенал го победи Кристијано Роналдо и го зазеде првото место со 15% од гласовите.

Анри постигна 175 голови на 258 натпревари во Премиер лигата и ги предводеше „Топчиите“ до две првенствени титули. Доминираше со брзина, сила, техника, фудбалска елеганција и убиствена егзекуција и заслужено беше избран за најдобар досега во најсилната фудбалска лига во светот.

URL

Најдобриот стрелец на Премиер лигата на сите времиња, Алан Ширер, се најде на третото место, додека Ерик Кантона и Стивен Џерард ги комплетираа најдобрите пет играчи на листата.

Шести беше Денис Бергкамп, а седмото место го зазеде египетскиот интернационалец Мохамед Салах. Покрај Роналдо и Салах, единствениот активен играч во топ 20 е Кевин Де Брујне од Манчестер Сити, кој е на осмото место.

Резултати од анкетата:

1. Тиери Анри

2. Кристијано Роналдо

3. Алан Ширер

4. Ерик Кантона

5. Стивен Џерард

6. Денис Берхкамп

7. Мохамед Салах

8. Кевин Де Брујне

9. Рајан Гигс

10. Серхио Агуеро

11. Френк Лампард

12. Петер Шмајхел

13. Пол Сколс

14. Вејн Руни

15. Рој Кин

16. Дидје Дрогба

17. Патрик Виера

18. Венсан Компани

19. Петр Чех

20. Рио Фердинанд

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Фудбал

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Read more

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Read more

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Read more

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе