Фудбал

Навивачите на Интер го демолираа стадионот на Јуве

8. декември 2018 - 14:29 | А.С.

Навивачите на Интер лошо го поднесоа синоќешниот пораз од Јувентус.

„Старата дама„ славеше со минимални 1:0, балгодарение на фантастичниот гол со глава на Марио Манџукиќ, а навивачите на гостинската екипа беа толку исфрустрирани од поразот, што цел бес го истурија на инвентарот на стадионот на Јувентус.

Според весникот Gazzetta dello Sport, навивачите на Интер ги искорнале столчињата на „Алијанц“, а потоа ги демолирале тоалетите во стадионот.

Инцидентите почнале уште пред почетокот на натреварот, кога група навивачи на Интер се обиделе да влезат на стадионот без влезници.

По поразот со кој Јувентус води со значителна предност на табелата во Серија А, навивачите на ривалот Јувентус мораа да се „издуваат“, па удрија на демолирање.

Наводно, приведени се четири лица за инцидентите.

Коментирај