Навивачите на Севиља поради Винисиус ќе го бојкотираат дербито со Реал

Севилја и Реал Мадрид в сабота ќе играат на стадионот Рамон Санчес Писхуан, во претпоследното коло во шпанското првенство.

Ова е многу важен натпревар за двата тима. Реал сака да го задржи второто место во лигата, додека Севиља со бодови може да стигне до местата кои водат во европските натпреварувања.

Но се чини дека Севиља нема да има целосна поддршка на стадионот. Според медиумите блиски до клубот, најверните навивачи решиле да не доаѓаат на стадионот поради преседанот што се случи оваа недела.

Имено, на напаѓачот на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор му беше поништен црвениот картон против Валенсија.

Винисиус во текот на целиот натпревар трпеше навреди од трибините, а тоа ескалираше во последните моменти кога Бразилецот удри противник и доби црвен картон. После тоа, судиите на ВАР беа суспендирани бидејќи не видоа дека Винисиус всушност прво бил фатен за врат од противникот.

Навивачите на Севиља веруваат дека нема доволно докази за да се поништи црвениот картон на Винисиус и затоа не сакаат да дојдат на дербито. Тие ги повикаа и сите останати навивачи на клубот од Андалузија да го следат нивниот пример и да го бојкотираат натпреварот.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Фудбал

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Read more

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Read more

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Read more

Винисиус му го „пукнал филмот“ на Тони Крос

Read more
 

Спорт

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Читај повеќе

Винисиус му го „пукнал филмот“ на Тони Крос

Читај повеќе

Борусија Дортмунд договори засилување од 40 милиони евра

Читај повеќе

Скоти Пипен: Мајкл Џордан беше ужасен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА потврди - Бразилката Анита ќе пее на финалето во Истанбул

Читај повеќе