ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Навивачите во Катар ќе можат без вакцина, но со негативен тест

Вакцинирањето против коронавирусот нема да биде задолжително за фудбалските навивачи на претстојното Светско првенство во Катар, но сите посетители ќе мораат да покажат негативен тест на COVID-19, соопштија денеска катарската Влада и Врховниот организациски комитет.

„Луѓето кои ќе дојдат во Катар немаат обврска да престојуваат во карантин, без разлика на вакциналниот статус и земјата од која доаѓаат“, објавија организаторите. 

Сепак, сите фудбалски навивачи постари од 6 години на аеродромите пред заминувањето за Катар ќе мораат да приложат негативен резултат на COVID-19, не постар од 48 часа пред полетувањето за ПЦР тест и не постар од 24 часа за антигенски тест. 

Светското првенство во Катар ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември, а организаторите очекуваат во земјата да влезат над 2,5 милиони навивачи од целиот свет.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Фудбал

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Read more

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Read more
 

Спорт

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Читај повеќе

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Читај повеќе
  • play_arrow

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Читај повеќе

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Читај повеќе

УЕФА почна истрага против Јувентус

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе