Навивачите во Норвешка жестоко го нападнаа Хoланд: Игра за валкани, крвави пари

Трансферот на Ерлинг Хoланд (22) од Борусија Дортмунд во Манчестер Сити не беше толку добро прифатен во Норвешка, а на неодамнешниот натпревар помеѓу Брајн и Бран, гостинските навивачи му испратија жестока порака.

Со транспарентот што го закачија, навивачите на Бран посебно ја критикуваа преселбата на Холанд во Манчестер Сити, кој припаѓа на групацијата Abu Dhabi United, инвестициска групација од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), земја која со години е обвинувана за кршење на човековите права.

„Браут игра за валкани, крвави пари. Има само еден Холанд", пишуваше на транспарентот на навивач на Бран.

Браут е средното име на Ерлинг Холанд, а со пораката „еден Холанд“, навивачите на Бран алудираат на нивниот млад играч Маркус Холанд (17).

„Холанд не може да ги избегне критиките иако е најголемата ѕвезда. Можеше да избере кој било клуб во светот. Не требаше да избира кој клуб е најлош во однос на ‘спортското перење’", изјави Ерленд Итре Арне Вагане, портпарол на навивачите на СК Бран.

„Спортско перење“ е термин што се користи за земја или компанија која се обидува да го искористи спортот за да ја подобри својата репутација и меѓународниот имиџ. Освен ОАЕ, други земји како домаќинот на Светското првенство Катар, Бахреин и Саудиска Арабија исто така се соочуваат со такви обвинувања.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Фудбал

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Read more

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Read more

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Read more

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе