НБА: 149 поени не беа доволни за Далас да го победи Хјустон

Хјустон Рокетс го совладаа Далас Маверикс со 153-149. Маверикс, кои се борат за место во плеј-офот на Западот, водеа во најголем дел од редовното време, нивното водство во еден момент достигна 14 поени, но кош на Роберт Ковингтон на три секунди пред крајот го одведе мечот во продолжение. Во него, „Ракетите“ беа поцврсти и запишаа успех со четири поени разлика.

Најдобар стрелец беше Џејмс Харден со 49 поени, 9 скокови, 8 асистенции, 3 украдени топки и 3 блока, а Расел Вестбрик додаде 31 поен, 11 скокови и 8 асистенции, а уште пет играчи стигнаа до двоцифрен број на поени. За Маверикс, Лука Дончиќ постигна „трипл-дабл“ со 28 поени, 13 скока и 10 асистенции, а центарот Кристапс Порзингис запиша импресивен „дабл-дабл“ од 39 поени и 16 скока. 

Продолжение гледавме и на натпреварот помеѓу Портланд Трејблајзерс и Мемфис Гризлис, кој заврши со успех за Портланд со 140:135. Ова беше исклучително вреден успех, бидејќи овие две екипи во моментов се во битка за осмото место во Западната конференција. „Гризлите“ продолжуваат да ја заземаат осмата позиција со 32 победи и 34 порази, додека „пешаците“ имаат биланс од 30-37 на 9. место.

Битката меѓу две од водечките екипи на Истокот заврши со победа на Милвоки Бакс над Бостон Селтикс со 119:112.

Remote video URL
реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Кошарка

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Read more

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе