НБА анкета: Дончиќ прв кандидат за МВП, Милвоки за шампион

Кошаркарот на Далас, Словенецот Лука Дончиќ, е главен кандидат за најкорисен играч во новата сезона, покажуваат резултати од анкетата која челниците на НБА лигата ја спровеле со генералните менаџери на сите клубови, објавија денеска американските медиуми.

Најкорисниот играч во изминатите две НБА сезони, Србинот Никола Јокиќ, не е меѓу четирите кандидати за признанието.

Дури 48% од анкетираните сметаат дека Дончиќ е главен фаворит за МВП признанието, пред Јанис Адетокумбо (34%), Жоел Ембиид (14%) и Стеф Кари (3%).

Главен кандидат за освојување на шампионската титула, според анкетата, е Милвоки Бакс (43%), пред Голден Стејт Вориорс (25%), Бостон Селтикс (21%) и Лос Анџелес Клиперс (11%).

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе