НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Кошаркарите на Бостон одговорија соодветно по двата последователни порази од Мајами и се вратија во серијата по 117:106, намалувајќи ја разликата на 1-2.

Селтикс не заостануваа во ниту еден момент од мечот и успеаја да остварат одлична победа за да ги вратат своите надежи за пласман во финалето на НБА.

Откако по претходниот натпревар ги зафатија емоциите и имаше скандали во соблекувалната, овојпат Келтите играа напорно од самиот почеток за да постигнат успех и да покажат дека се обединети.

Џејлон Браун постигна 26 поени, а Џејсон Тејтум додаде 26 и 14 скока. Кемба Вокер и Маркус Смарт се истакнаа со 21, односно 20 поени, а Гордон Хејворд се врати откако беше отсутен повеќе од еден месец поради проблем со глуждот.

Remote video URL

„Жешките“ се обидоа со нов пресврт по серијата од 24: 9 во последната четвртина, но овој пат не успеаја да триумфираат. Тие се приближија на 109: 104, но тоа беше максимумот откако дозволија премногу големо заостанување во резултатот.

Бам Адебајо постигна 27 поени, Тајлер Хироу помогна со 22 од клупата, но Горан Драгиќ остана со само 11.

URL

По синоќешниот меч ќе следи малку подолга пауза, па четвртиот меч од серијата ќе биде на програмата в среда.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Кошарка

Ова нема крај: Одложени уште три натпревари во Евролигата

Read more

Дерик Роуз повторно мета на Лејкерс

Read more

Дончиќ е ран фаворит за МВП на следната сезона

Read more

Леброн до Коби: Брате, се надевам дека се гордееш со мене!

Read more

Спорт

Хаос во Реџана, дури 21 фудбалер заразен со COVID-19

Читај повеќе

Мурињо: Судиите се луѓе и грешат, но ВАР грешки не прифаќам

Читај повеќе

Ф1 го подготви прелиминарниот календар на трки за 2021

Читај повеќе

Иско распали по Зидан: Ме става во игра во 80-та минута

Читај повеќе

Проблеми за Милан пред вечерашното дерби: Донарума и Хауге позитивни

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирло: На Јувентус не му треба шлаканица за да се разбуди

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку заработи Нурмагомедов по победата над Гејџи?

Читај повеќе

Кристијано Роналдо под истрага, му се заканува казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Читај повеќе