НБА: Кој не се вакцинира, нема да добие плата

Главната тема во пресрет на почетокот на новата сезона во НБА е вакцинацијата против COVID-19.

Имаше тврдења дека околу 90 проценти од играчите биле вакцинирани, но имало и такви кои јавно се изјасниле против вакцинацијата.

Сепак, ставот на НБА е јасен.

„Секој играч кој ќе избере да не постапува во согласност со упатствата на локалните власти во врска со вакцинацијата, нема да биде платен за натпреварите што ги пропушта“, рече Мајк Бес, извршен потпретседател за комуникации во НБА.

Меѓу водачите на групата противници на вакцината е Ендрју Вигинс. Кошаркарот на Голден Стејт Вориорс побара ослободување од вакцинација од верски причини, но тоа беше одбиено.

Играчи како Кајри Ирвинг и Бредли Бил јавно кажаа дека не сакаат да се вакцинираат, додека Леброн Џејмс е вакциниран, но додаде дека нема да им го препорачува тоа на други.

Кошаркарот на Орландо Меџик, Џонатан Ајзак, наводно е горд што не бил вакциниран, додека Двајт Хауард не сакал ниту да го коментира ова прашање.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Кошарка

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Read more

Леброн: Не заслужив да бидам суспендиран

Read more

Феникс ја забележа 14-тата победа по ред

Read more

Токсична машкост во НБА: Кајл Кузма ја разбранува јавноста со неговиот моден избор

Read more
 

Спорт

Крос: Меси не ја заслужи Златната топка, од него подобар беше и Роналдо

Читај повеќе

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе