НБА официјално го објави форматот за новата сезона

НБА на својата официјална веб-страница ја објави структурата за сезоната 2020/21, која ќе вклучува плеј-ин турнир за да се одредат тимови кои ќе ги заземат седмото и осмото место во плеј-офот на секоја конференција.

Претсезонските натпревари треба да започнат на 11 декември, а регуларната сезона со 72 натпревари на 22 декември. Секој тим ќе одигра три натпревари против секој противник во рамките на конференцијата, додека против секој противник тимот ќе игра или два домашни натпревари и еден на гости, или еден домашен и два гостински натпревари.

URL

Паузата за Ол Стар е закажана за 5-10 март 2021 година, помеѓу првиот и вториот дел од регуларниот дел од сезоната.

На крајот на регуларниот дел од сезоната, ќе има плеј-ин турнир.

Формат на НБА за сезона 2020/21:

11-19 декември: претсезонски натпревари

22 декември – 4 март: прва половина од регуларниот дел од сезоната

5-10 март: Пауза за Ол-стар натпревар

11 март – 16 мај: Втора половина на регуларниот дел од сезоната

18-21 мај: плеј-ин турнир

22 мај – 22 јули: плеј-оф.

URL
Тагови
реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Кошарка

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Read more

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Read more

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Read more

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе