НБА плејоф: Милвоки поведе во финалната серија на Истокот

Јанис Антетокунмпо и дружината продолжија онаму каде што застанаа во полуфиналната серија против Бостон Селтикс. Тимот на Милвоки Бакс синоќа го контролираше натпреварот и полесно од очекувањата стигна до победа против Торонто Репторс.

Милвоки Бакс го совладаа тимот на Торонто Репторс со 108:100 и стигнаа до водство од 1-0 во финалето на Источната конференција.

Како и во текот на целата сезона, составот на Милвоки Бакс изгледаше доминантно на теренот во првиот натпревар од финалната серија против Торонто Репторс. Овојпат предводник на листата на стрелци беше Брук Лопез со 29 поени, а „грчкото чудо“ Јанис Антетокунмпо забележа дабл-дабл со 24 поени и 14 асистенции.

Кавај Ленард и Кајл Лаури постигнаа 31, односно 30 поени, обидувајќи се да го остават во игра тимот на Репторс. Но, не им помогна фактот што двајца од првотимците, Марк Гасол и Дени Грин, останаа со едноцифрен број поени.

Вториот натпревар е на програмата во сабота наутро и повторно ќе се одигра во салата во Милвоки.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Кошарка

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Read more

Антиќ: МЗТ да сфати дека ова е тимски спорт и дека не е сам во лигата

Read more

Ќерката на Џордан откри зошто го нема на социјалните мрежи

Read more

МЗТ до КФМ: Парите назад или кривична

Read more

Спорт

Ибра закрепнува, ќе се врати во јули

Читај повеќе

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Читај повеќе

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Читај повеќе

Игуаин и Сари склучиле пакт

Читај повеќе

Надал: Не би играл на УС Опен

Читај повеќе

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Читај повеќе

Среќен роденден, Комити!

Читај повеќе

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Читај повеќе