НБА првак истепа момче на улица, се правда дека нема врска со расизам

САД се соочуваат со насилни протести откако Афроамериканецот Џорџ Флојд невооружен беше убиен од полицаец, што ги разгоре меѓурасните тензии во земјата.

Во вакво време, се случи инцидент во кој е вмешан НБА првакот Џ.Р. Смит, кој е Афроамериканец. TMZ објави снимка на која се гледа како кошаркарот брутално тепа момче на улица и го удира со клоци.

Веднаш откако беше објавено видеото, Смит сам го објави на Story преку својот Instagram профил и побрза да се објасни како дошло до инцидентот во кој тепа момче од бела раса.

Имајќи ја предвид актуелната состојба и револтот на граѓаните поради полициската бруталност кон Афроамериканците, тој истакна дека расата на момчето нема врска со инцидентот.

„Сакам да знаете, пред да го видите ова сра*е на друго место. Еден од овие мали бели се*ковци не знаеше на кај тера и ми го скрши стаклото на камионетот. Ова е во станбена населба, нема продавница. Ми го скрши прозорецот, го фатив и му го исплескав га*ето. Ова не е злосторство од омраза, немам никакви проблеми со никого, ниту пак некој има проблеми со мене. Проблемот е во зае*аниот систем. Овој се*ко ми го скрши прозорецот и јас му го исплескав га*от“, се изјасни Смит.

Во НБА лигата Смит помина 14 сезони, а играше со Леброн Џејмс во Кливленд, каде дојде во 2014 гдина и ја освои титулата во 2016.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Кошарка

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Read more

Спорт

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Читај повеќе

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас славеше на гости кај Пандев

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Читај повеќе

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Читај повеќе

УЕФА ги објави сите детали за историската жрепка за завршницата на ЛШ

Читај повеќе