НБА 2019/2020

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Најјаката кошаркарска лига во светот – НБА – ќе продолжи на 31 јули во Орландо и тоа во нов формат.

Челниците на НБА одлучија тимовите кои немаат никакви шанси за плеј-оф да не ризикуваат повреди на играчи, па така во новиот формат ќе играат 22 тима, за што гласаа сите клубови освен Портланд.

Од Западната конференција ќе има 13 тима што ќе играат во новиот формат, додека од Источна ќе играат девет.

Екипите кои ќе продолжат со натпреварување се: Бостон, Бруклин, Далас, Денвер, Хјустон, Индијана, ЛА Клиперс, ЛА Лејкерс, Мемфис, Мајами, Милвоки, Њу Орлеанс, Оклахома, Орландо, Филаделфија, Феникс, Портланд, Сакраменто, Сан Антонио, Торонто, Јута и Вашингтон.

Секоја од екипите ќе одигра по осум натпревари, а потоа ќе се одлучи кој против кого ќе игра во плеј-оф.

Натпреварувањата во НБА беа прекинати на 11 март, откако центарот на Јута Џез Руди Гоберт доби позитивен тест за коронавирус.

Според моменталната состојба на табелата, најдобри екипи во НБА лигата се ЛА Лејкерс (Запад) и Милвоки (Исток).

Тагови
реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Кошарка

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Read more

Спорт

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Читај повеќе

13 фудбалери имаат коронавирус, откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ – Запад

Читај повеќе

Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Сетјен за пеналот на Реал: Сѐ помалку го разбирам ВАР

Читај повеќе

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Читај повеќе
  • play_arrow

На 4 кола до крајот Зенит ја одбрани титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пандев со 93. гол во Серија А, Наполи ја доби Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса им се врати на победите, рекорди за Меси и Фати

Читај повеќе